AVO KĒLA UGUNSKRISTĪBAS LATVIJĀ

Šodien Latvijas žurnālisti preses konferencē tika iepazīstināti ar jauno Latvijas vīriešu izlases treneri Avo Kēlu no Igaunijas. Treneris solīja darīt visu iespējamo, lai ar visas volejbola sabiedrības atbalstu atjaunotu Latvijas volejbola prestižu. Intrigu vēl lielāku sola Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā pretī ielozētā... Igaunijas izlase.

Vismaz viens par jauno izlases treneri ir skaidrs – lieli attālumi viņu nebaida. Līdz Rīgai Kēls ceļu bija mērojis no Pērnavas, kur viņš ikdienā trenē vienu no spēcīgākajiem Igaunijas klubiem Parnu VK. Deviņus gadus katru dienu viņš no Pērnavas, kur dzīvoja, brauca uz darbu Tallinā, kur viņš trenēja Selver. Un, cik vajadzēs, viņš no Pērnavas brauks arī uz Latviju, lai atjaunotu Latvijas izlases prestižu.

Treneris ar “mugurkaulu”

Avo Kēls konferencē apliecināja gan humora izjūtu, norādot, ka presē nepareizi tiek minēts, ka viņš 10 gadus vadījis Igaunijas izlasi. Esot tikai deviņi gadi. Tas sasaucās arī ar jaunā trenera precizitāti un nopietnību darbā, labojot to, ko var labot. Tāpat šodien Avo nodemonstrēja savu mugurkaulu, jautājumā par iespējamajiem palīgiem minot, ka Latvijas Volejbola federācija (LVF) gan ir ieteikusi viņam par palīgu ņemt arī kādu no jaunajiem Latvijas treneriem, taču galavārdu teiks viņš pats. Viss tieši tā, kā nedaudz agrāk treneri bija raksturojis Latvijas izlases spēlētājs Kēla vadītajā Pērnavas klubā Toms Švans.

“Esmu apmierināts, ka varu izvēlēties divus palīgus un vēl fiziskās sagatavošanas treneri,” plašāk par izlases treneru štābu stāstīja Kēls, kurš par darba valodām izlasē nosauca angļu un krievu valodu. “Esmu arī piekritis, ka viens no palīgiem varētu būt jaunās paaudzes treneris, bet lēmumu pieņemšu es pats, jo rezultātu prasīs no manis. Palīgus izvēlēšos tuvākajā laikā. Pats tikšos ar kandidātiem un tad pieņemšu lēmumu.”

Cer uz volejbola sabiedrības atbalstu

Treneris vēlreiz atzīmēja to, ka pēdējo četru gadu laikā Latvijas izlase divreiz ir stāvējusi uz Eiropas čempionāta sliekšņa, piedalīdamās atlases turnīra 3. kārtā – play-off spēlēs. “Tas rāda, ka ar volejbolu Latvijā arī Raimonda Vildes vadībā ir bijis tip top. Ceru uz visas volejbola sabiedrības atbalstu, lai kopā spertu vēl vienu soli uz priekšu,” Avo atzīmēja, ka darbu sāk ne no nulles, bet ar labu materiālu. “Esmu noteicis termiņus sev, ka janvārī būs apmēram 20 cilvēku liels izlases kandidātu saraksts. Līdz tam brīdim būs skaidrs arī Eiropas līgas sacensību kalendārs. Principā zinu visus labākos Latvijas volejbolistus, bet par iespējamo pludmales volejbolistu iesaistīšanu sastāvā pagaidām palikšu atbildi parādā.”

Nākamajā Treneru komisijā Avo Kēls prezentēs savu programmu. Ir skaidrs, ka Latvijas izlase vasarā piedalīsies Eiropas līgas sacensībās, kas šogad pēc dalībvalstu skaita samazināšanas pasaules līgā solās būt krietni spēcīgāka nekā pēdējās sezonās. Iespēja spēlēt nākamvasar saistāma ne tikai ar Kēla vēlmi piedalīties Eiropas līgā un krāt pieredzi, bet arī ar izmaiņām šī turnīra norisē, kas to sola lētāku līdz ar sacensību norisi grupās, nevis izbraukumos, kā tas bija 2007. gadā, kad Latvija vienīgo reizi piedalījās Eiropas līgas mačos.

Līgums ar Kēlu ir noslēgts līdz 2019. gada Eiropas čempionāta cikla beigām, ieskaitot finālturnīru, bet trenera atalgojums ir līdzvērtīgs tam, kas līdz šim tika piedāvāts desmit gadus izlasi vadījušajam Raimondam Vildem. Finanšu jautājums sarunās ar LVF nav bijis izšķirīgais, jo galvenā ir Kēla vēlme kopā ar Latvijas izlasi kvalificēties Eiropas meistarsacīkšu finālturnīram, kas teorētiski šoreiz ir izdarāms vieglāk, jo 16 komandu vietā tajā spēlēs 24 izlases.

Papildu motivācija būs divas tikšanās atlases ciklā ar Igaunijas valstsvienību. Šo sakritību un viņa iecelšanu kaimiņvalsts izlases galvenā trenera amatā Avo komentēja īsi un ar humoru: “Igaunijā radās diezgan liela jautrība.” Kurš smaidīs pēc spēlēm, redzēsim divos kvalifikācijas mačos ar Igaunijas un Izraēlas valstsvienībām 2018. gada augustā un 2019. gada janvārī.