JŪRMALĀ 2014. GADA FINĀLA ATKĀRTOJUMS

Eiropas čempionāta finālā Jūrmalā tiksies Latvijas un Itālijas pludmales volejbolisti, bet sieviešu turnīrā, kur pusfināli būs tikai rīt, tiks kronētas jaunas čempiones.

Sestdien ceturtdaļfinālā tika apstādināts divu Latvijas duetu pārsteidzošais gājiens pretī augstai vietai. Vispirms nīderlandiešiem Aleksandram Brūveram un Robertam Mēvsenam ceturtdaļfinālā piekāpās Londonas olimpisko spēļu bronzas medaļnieks Mārtiņš Pļaviņš un Haralds Regža, bet pēc tam pārtrūka triumfālais Tīnas Graudiņas un Anastasijas Kravčenokas uzvaras gājiens.

Triju olimpiskās bronzas īpašnieku (Pļaviņš Londonā un Brūvers ar Mēvsenu – Rio) ceturtdaļfinālā sākums Mārtiņam ar Haraldu Regžu padevās teicams – 3:1 un pēc diviem Regžas eisiem pa Mēvsenu – jau 8:4. Nīderlandieši gan ātri atspēlējās, gūstot četrus punktus pēc kārtas – 13:11 jau viņu labā. Regža gan vēl labi nospēlēja aizsardzībā un ar māņu sitienu panāca 15:15, taču Hāgas ekspresis jau bija ieskrējies – uzvara setā ar 21:19 un teicams otrā seta sākums – 4:0. Mājiniekiem pietuvoties līdz punkta deficītam izdevās, bet ne vairāk, un Brūvers ar uzbrukumu pielika punktu tāpat kā pirmajā setā – 21:19.

“Uzkāpām augstāk, nekā bijām plānojuši, apbēdinājām kādu spēcīgu komandu... Par to ir liels prieks. Viņi to atcerēsies,” pēc mača jokoja Pļaviņš. “Mērķis bija 9. vieta. Grupas spēlēs nelikās, ka mēs to varētu ieņemt, taču zvaigznes sakrita tā, ka beigās tikām līdz 5. vietai.”

Arī sieviešu turnīra ceturtdaļfinālā līdz šim nezaudējušajām latvietēm pretī stājās vienas no turnīra favorītēm – vācietes Jūlija Zūde un Šantala Laborere.

Abu setu sākumā, līdzjutēju atbalstītas, vadībā izvirzījās mājinieces. Īpaši labi tas sanāca otrajā setā – pēc Kravčenokas eisa pa Zūdi jau 6:2, un Vācijas duets devās laukuma malā koriģēt cīņas plānu. Abu setu beigās gan pieredzējušākās un meistarīgākās Zūde un Laborere spēlēja stabilāk, iekļūstot pusfinālā ar 2:0 (16, 16) uzvaru.

Pirms turnīra pašas sportistes sapņoja par vismaz vienu uzvaru un tikšanu ārā no grupas, bet uzvaru gājiens turpinājās tāpat kā pasaules U-21 čempionātā – līdz cīņai ar turnīra galvenajām favorītēm. Par galvenajām favorītēm Zūde ar Laboreri kļuva jau pirms spēles, jo līdzšinējās Eiropas čempiones viņu tautietes Laura Ludviga un Kira Valkenhorsta trillerī zaudēja vēl vienam vācu pārim Nadja Glencke/Jūlija Grosnere, un rīt kāds no četriem duetiem pirmoreiz kļūs par Eiropas čempionēm. Vienā pārī tiksies Graudiņas un Kravčenokas grupā apspēlētās – Glencke un Grosnere ar polietēm Jagodu Gruščinsku un Kingu Kolosinsku, bet otrā – vienīgais līdz šim nezaudējušais pāris Zūde/Laborere eksaminēs čehietes Kristīnu Kolocovu un Mihalu Kvapilovu. Visbeidzot Tīnai Graudiņai jau kādu laiku atpakaļ nopirkta biļete uz ASV, kur viņa rīt dosies studēt. Ideāla plānošana, vai ne?

Vīriešu turnīra pusfinālā šosezon nestabili spēlējošie mājinieku favorīti Jānis Šmēdiņš un Aleksandrs Samoilovs apspēlēja beļģus Tomu van Valli un Drīsu Koikelkorenu ar 2:1 (14, -15, 12).

Sākums bija graujošs. Šmēdiņa servi nepaņem Koikelkorens, trīsreiz pēc kārtas Drīsa uzbrukumi apstājas Samoilova blokā, un jau 9:2! Pirmais sets līdz ar to bija beidzies, bet beļģi atriebās otrajā. Četrreiz Samoilova uzbrukumi izbeidzās van Valles garajās rokās, un 8:4 beļģu labā. Vēl pēc brīža rezultāta starpība sasniedza sešus punktus, šosezon teicami spēlējošajiem van Vallem un Koikelkorenam novadot setu līdz drošai uzvarai un liekot mājiniekiem starp setiem atkal meklēt uzvaras pavedienu.

Jānis un Saša to atrada. Ne reizi viņi pēdējā setā neļāva izvirzīties pretiniekiem vadībā. Pāris reizes Drīsu nobloķēja Samoilovs, savu roku uzbrukumā ar otro skārienu pielika Šmēdiņš, bet beļģus uz spēli par 3. vietu nosūtīja van Valle, riskēdams un servēdams autā.

Latvieši ceturto reizi pēdējo piecu gadu laikā iekļuva Eiropas meistarsacīkšu finālā, bet beļģi varēja pavērot potenciālos pretiniekus rītdienas mačā. Otrā pusfinālā divu pāru cīņā, kuriem tā šodien bija jau otrā spēle, uzvarēja itālieši Paolo Nikolai un Daniele Lupo, pagarinot savu čempiona pilnvaru termiņu vismaz līdz rītdienai un nodrošinot 2014. gada fināla atkārtojumu. Toreiz itāļi savā laukumā Kaljari uzvarēja. Kā būs pretinieku laukumā? Gan itāļi, gan latvieši Jūrmalā vēl nav zaudējuši.

Tikmēr Brouvers un Mēvsens, kas itāļiem zaudēja ar 1:2 (23, -15, -11), mačā ar beļģiem dalīs bronzu.

Vairāk lasiet šeit.